Teneryfa – dookoła El Pico del Teide

Teneryfa – wulkaniczna wyspa na Oceanie Atlantyckim. Jest największą wyspą należącego do Hiszpanii archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wyspę zamieszkuje około 900 tys. mieszkańców przez co jest najludniejszą wyspą Hiszpanii. Stolicą wyspy jest Santa Cruz de Tenerife.

Pierwszymi, rdzennymi mieszkańcami Teneryfy byli Guanczowie, prawdopodobnie lud pochodzenia berberyjskiego. Według starohiszpańskich przekazów Guanczów charakteryzował wysoki wzrost, jasne włosy i niebieskie oczy. Berberyjskie pochodzenie rdzennych mieszkańców wyspy potwierdzają współczesne badania genetyczne. Pod koniec XV wieku, w przeciągu kilku lat, Teneryfę podbili Hiszpanie i prawię całkowicie zniszczyli neolityczną kulturę Guanczów. Sama ludność zginęła w walkach, popadała w niewolę lub zasymilowała się z chrześcijańska kulturą zdobywców. Obecnie nie pozostało wiele śladów po kulturze pierwotnych mieszkańców wyspy. Jedną z osobliwych pozostałości jest gwizdany język Silbo Gomero używany przez Guanczów do porozumieniwania się na większe odległości w górzystym terenie wysp. Język ten, z mocnymi wpływami języka hiszpańskiego, można jeszcze usłyszeć w użyciu na sąsiedniej wyspie La Gomerze.

Park Narodowy Teide. Nad wyspą góruje czynny stratowulkan Pico del Teide, który jest jednocześnie najwyższym szczytem Hiszpanii (wysokość 3718 m n.p.m). Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 1909 r. Stożek wulkanu wraz z otoczeniem tworzy Park Narodowy Teide. Pod podnóże stożka wulkanu można dojechać samochodem skąd pod sam szczyt za 20 Euro wiedziemy kolejką linową. Górna stacja kolejki znajduje się na wysokości około 3550 m.n.p.m., żeby wejść dalej, na sam szczyt stożka wymagane jest bezpłatne zezwolenie wystawiane przez dyrekcję parku. Na górze powietrze jest na tyle rzadkie, że nawet powolne chodzenie po przygotowanych ścieżkach, które są dość płaskie, może powodować zawroty głowy. Jednak widok z góry w pełni rekompensuje wszystkie niedogodności.

Loro Park to ogród zoologiczny położony w Puerto de la Cruz na północy wyspy. Wybrać się tam można z lokalną wycieczką, lub samodzielnie dojechać autobusem lub wynajętym samochodem. Poza sezonem, w przypadku podróży samochodem nie ma potrzeby parkować na płatnych parkingach w pobliżu głównej bramy bo spokojnie można postawić auto gdzieś w okolicznych bocznych uliczkach. Bilet do parku kosztuje 33 euro dla osoby dorosłej i 22 euro dla dziecka do lat 11. Sam ogród zoologiczny jest mały i dość zatłoczony co nie sprzyja spokojnemu i zrelaksowanemu zwiedzaniu, ale te niedogodności rekompensują dwie główne atrakcje jakimi są pokazy w oceanarium. Prezentowane są tu pokazy z delfinami oraz z orkami. Warto na nie przyjść trochę wcześniej przed godziną rozpoczęcia, tak żeby móc spokojnie zająć dobre miejsca. Zajmując miejsce na pokazie przy basenie orek warto pamiętać że siadając w dolnych rzędach możemy stąd wyjść przemoczeni do ostatniej suchej nitki.

Wizyta w Loro Park nie wydaje się być warta swojej ceny, szczególnie w przypadku osoby dorosłej, ale dla dzieciaków na pewno będzie dużą atrakcją i przeżyciem które będą długo wspominać.

 

Dodaj komentarz