Sri Lanka

Celem kolejnej podróży do Azji była urocza czarująca zapachem cynamonu, kardamonu, wanilii i goździków, herbaciana wyspa Sri Lanka do 1972 roku znana pod nazwą Cejlon.
Na powierzchni 65 000 km kw. zamieszkuje ją ponad 21 mln mieszkańców zróżnicowanych pod względem etnicznym.

Odkrywanie Sri Lanki zaczynamy od Colombo, barwnej metropolii, w której przeplatają się ślady kolonialnej przeszłości z wielkomiejskim gwarem i nowoczesnością.

Zwiedzamy świątynie buddyjską
Zwiedzamy świątynie buddyjską

Zwiedzamy świątynie buddyjską na wodzie, ratusz i Ogrody Cynamonowe – mieszczące się ekskluzywnych przedmieściach, gdzie w pokolonialnych willach znajdują się liczne ambasady

Ambasada na przedmieściach
Ambasada na przedmieściach

i elitarne szkoły. Po intensywnym zwiedzaniu Colombo kupiliśmy za 50 rupii lankijskich (1 $ USD = 127 Rs – rupii lankijskich) ananasa posypanego chilii i udaliśmy się podziwiać nasz pierwszy zachód słońca nad Oceanem Indyjskim.
Rankiem bierzemy udział w biciu rekordu Guinnessa w jak największej ilości druhn i dróżb na lankijskim weselu.

Bicie rekordu Guinnessa w jak największej ilości druhn i dróżb  na lankijskim weselu
Bicie rekordu Guinnessa w jak największej ilości druhn i dróżb na lankijskim weselu
Bicie rekordu Guinnessa w jak największej ilości druhn i dróżb  na lankijskim weselu
Bicie rekordu Guinnessa w jak największej ilości druhn i dróżb na lankijskim weselu

Odwiedzamy sierociniec słoni w Pinnawali (wstęp 2500 Rs), gdzie nowy dom znalazły zwierzęta porzucone przez swoje stada lub zranione. Tutaj uczestniczyliśmy w popołudniowym przemarszu słoni przez miasteczko i zabawy w rzece Ma Oya

Sierociniec słoni w Pinnawali
Sierociniec słoni w Pinnawali
sierociniec słoni w Pinnawali
Sierociniec słoni w Pinnawali

oraz w dość drobiazgowym kursie co można uzyskać z odchodów słonia (np. notesy, kalendarze zeszyty).

Co można uzyskać z odchodów słonia?
Co można uzyskać z odchodów słonia?
Sklep z pamiątkami
Sklep z pamiątkami

W Dambuli podziwiamy jedno z najważniejszych miejsc kultu buddyjskiego na Sri Lance wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w którym to znajduje się 5 świątyń wykute w skale groty, w których znajdują się liczne posągi Buddy. Pierwsza ze świątyń powstała już w I w. p.n.e.
Droga do świątyń prowadzi schodami przy których rozłożyli swoje stragany sprzedawcy kwiatów składanych na ołtarzach, drobiazgów, breloczków, a także żebracy. Przy wejściu do jaskiń oddajemy buty (znowu będą puchły nogi). Trzeba je oddać do strzeżonego punktu, gdyż małpy mogą się nimi zainteresować a także liczne wycieczki szkolne.

Mnisi
Mnisi

Wchodzimy na teren przez piękny, stary, misternie rzeźbiony portal. Rozgrzane kamienie palą w stopy i skaczemy z cienia do cienia. Na małym, podłużnym placu stoją przyklejone do skały małe, białe budynki.

Świątynie Buddy
Świątynie Buddy

Właściwe świątynie to groty w których poustawiano posągi Buddy. Sufity są malowane i wygładzone, a posadzki wyrównane. Każda z grot jest inna. W jednej leży Budda w otoczeniu kwiatów, w następnej wzdłuż ścian postawiono kilkanaście większych i mniejszych posągów.

Posągi Buddy
Posągi Buddy

Podczas przejazdu podziwiamy piękno krajobrazu Sri Lanki, jej różnorodną faunę i florę, liczne pola gdzie miejscowi trudnią się m.in. uprawą ryżu, korzystając nie raz z pomocy zaprzęgniętego bydła i prowizorycznych narzędzi do użyźniania gleby.

Miejscowi trudnią się m.in. uprawą ryżu, korzystając nie raz z pomocy zaprzęgniętego bydła i prowizorycznych narzędzi do użyźniania gleby
Miejscowi trudnią się m.in. uprawą ryżu, korzystając nie raz z pomocy zaprzęgniętego bydła i prowizorycznych narzędzi do użyźniania gleby

W oczekiwaniu na następny dzień wieczorem w doborowy gronie wymieniamy się wrażeniami z odbytej wycieczki przy regionalnym specyfiku arraku, który otrzymuje się w procesie destylacji przefermentowanego soku palmowego lub brzeczki ryżowej.
Następnego dnia udajemy się do w stronę Anuradhapury, pierwszej stolicy Sri Lanki z V w. p.n.e. Po drodze odwiedzamy kolebkę buddyzmu na Sri Lance – Mihintale

Sanktuarium na wzgórzu
Sanktuarium na wzgórzu

z imponującym sanktuarium na wzgórzu, do którego droga wiedzie po 1840 granitowych schodach. Schody te pokonuje się w kilku fragmentach, z których każdy prowadzi do innej świątyni (Kantaka Cetija, Dagoba Ambasthala, Dagoba Drzewa Mangowego i wiele innych).

Do którego droga wiedzie po 1840 granitowych schodach
Do którego droga wiedzie po 1840 granitowych schodach

W czasie wspinaczki po schodach, a później po wielkie skale (na boso) nagle niebieskie niebo przysłaniają liczne kłęby chmur i doświadczamy pierwszy raz potężnej ulewy, co nie odbiera Nam zapału i chęci zdobycia masywnej skały.
W drodze do autokaru towarzyszą nam wszędobylskie małpy, które polują na zakupiony wcześniej owoc mango za jedyne 50 Rs.

Zwiedzamy Wielką Stupę – Ruwanveliseya, z charakterystycznym murem złożonym z figur słoni naturalnej wielkości.

 

Stolica syngaleskiego buddyjskiego państwa
Stolica syngaleskiego buddyjskiego państwa

Na Koniec dnia docieramy do historycznej stolicy syngaleskiego buddyjskiego państwa, które rozwijało się w okresie III wieku p.n.e – XI wieku p.n.e.

Stolica syngaleskiego buddyjskiego państwa
Stolica syngaleskiego buddyjskiego państwa

W tym ważnym centrum buddyzmu rośnie święte drzewo Sri Maha Bodhi, mające dla buddystów znaczenie religijne, gdyż zostało wyhodowane ze szczepu tego figowca, pod którym Budda doznał oświecenia

Podróżnik Marco Polo kiedy dotarł do wyspy nazwał ją najwspanialszą wyspą świata, zaś amerykański powieściopisarz Mark Twain uważał ją za „piękną i wspaniale tropikalną” i nie sposób się z nimi nie zgodzić, gdyż Sri Lanka to nie tylko starożytne ruiny, pagody, stupy, świątynie lecz również przepiękne tarasy ryżowe i bujna lankijska przyroda, która towarzyszy nam na każdym kroku.
Fauna i flora podczas wycieczki po Sri Lance zmieniają się spektakularnie. Od palmowych plantacji po niedostępną dżunglę, lasy iglaste, liściaste, plantacje herbaty, kauczuku, manioku, ryżu, bananów, orzechów nerkowców, mango, porów, kwiatów, kun-kun czy rozległe sawanny.
Wspinaczką na Skalną Fortecę Sigiryje siedzibę królewską z V w. n.e. zaczynamy piąty dzień podróży. Aby zdobyć „Lwią Skałę” pokonujemy 200 metrów w pionie głównie po schodach i ścieżkach.

Skalna Forteca Sigiryje
Skalna Forteca Sigiryje

Skała jest monolitem wulkanicznym położonym na obrośniętym dżunglą tropikalną na płaskowyżu i była zamieszkała już od tysiącleci, natomiast najbardziej widocznym efektem działalności człowieka są ruiny miasta z V wieku naszej ery, wraz z zachowanym i do dziś dobrze funkcjonującym systemem hydraulicznym.
Opróżniamy kolejne butelki wody podziwiając po drodze liczne jaskinie z pozostałościami fresków z okresu panowania króla Kassapy.

Malowidło
Malowidło

Odwiedzamy liczne pracownie gdzie wyrabiane są przez miejscowych rzemieślników rzeźby z drewna, fabrykę batiku, gdzie podziwiamy tradycyjny proces uzyskiwania wzorów na tkaninach.
Sri Lanka, nazywana Perłą Oceanu Indyjskiego to kraj od stuleci znany z wydobycia i obróbki kamieni szlachetnych i półszlachetnych. W jednej z pracowni podziwiamy m.in. piękne wielobarwne szafiry, rubiny (czerwone szafiry), ametysty, topazy.
Mijają kolejne dni, delektujemy swoje podniebienia tradycyjną kuchnią lankijską odziedziczoną po kolonizatorach: przede wszystkim Hindusach, Arabach, Portugalczykach i Holendrach.
Tradycyjna kuchnia Sri Lanki to bez wątpienia ryż z curry, który serwuje się zarówno w postaci bardzo pikantnej, jak i łagodniejszej. Dodatkami są warzywa i mięso wołowe, baranie lub ryby. Na Sri Lance przygotowuje się wiele różnych rodzajów curry. Na deser wybieramy owoce, których na Sri Lance jest bardzo dużo, m.in. rambutan (podobny do śliwki chińskiej), woodapples – owoc, z którego produkuje się wspaniały dżem lankijski; mangostan; mango o różnych smakach i kształtach i jackfruita – największy owoc na świecie.
W ogrodzie przypraw w okolicy Matale zgłębiamy tajniki upraw przypraw oraz ich zastosowanie.

W ogrodzie przypraw w okolicy Matale
W ogrodzie przypraw w okolicy Matale

Bezpośrednio w ogrodzie można kupić wiele produktów – oprócz świeżych przypraw także olejki aromatyczne, krople i syropy również mnóstwo “przedziwnych” substancji, pomagających ponoć na wiele schorzeń. W ogrodach, oprócz przypraw, rosną drzewa owocowe: banany, mango, papaja, kakaowiec a także uprawia się ananasy.
Drzewa kakaowca dochodzą nawet do 7 metrów wysokości. Co ciekawe, owoce wyrastają bezpośrednio z pnia lub starych, grubych gałęzi. Są duże, ledwie mieszczą się w dłoni. Kakao powstaje z ziarenek ukrytych w środku, utopionych w miąższu owocu.

Owoc kakaowca
Owoc kakaowca

W Kandy stolicy Prowincji Centralnej w Sri Lance, zwiedzamy ważną dla wyznawców buddyzmu Świątynię Zęba (Dalada Maligawa) , w której przechowuje się ząb Buddy.

Świątynia Zęba w Kandy, stolicy Prowincji Centralnej
Świątynia Zęba w Kandy, stolicy Prowincji Centralnej

W Peradeniya Royal Botanical Gardens nieopodal Kandy- miejscu kultu zęba Buddy, a jednocześnie urokliwego miasteczka położonego nad pięknym jeziorem okalanym bujną roślinnością zwiedzamy ogród gdzie znajduje się ponad 4 tysiące gatunków roślin, królują w nim egzotyczne, potężne drzewa , pnącza, orchidee, storczyki, palmy i bambusy.
Na rozległym obszarze ok. 147 ha ogrodów królewskich znajduję się drzewo zasadzone przez najdłużej urzędującego premiera PRL-u Józefa Cyrankiewicza w 1960 roku.

Drzewo zasadzone przez najdłużej urzędującego premiera PRL-u Józefa Cyrankiewicza w 1960 roku.
Drzewo zasadzone przez najdłużej urzędującego premiera PRL-u Józefa Cyrankiewicza w 1960 roku.
Ogrody królewskie
Ogrody królewskie

Wolny czas spędzamy na poznawaniu miasteczka Kandy oraz zaglądamy na lokalny targ gdzie kupujemy czerwone banany, a w przydrożnej budce przepyszne samosy (przekąska w postaci trójkątnego pierożka, smażonego na głębokim oleju).

Stragan na targu w Kandy
Stragan na targu w Kandy

Poprzez malownicze wzgórza porośnięte krzewami herbacianymi (droga z Kandy pokonuje 1400 m przewyższenia i wiedzie licznymi serpentynami) udajemy się do Nuwara Ellia, gdzie bierzemy udział w pokazie produkcji słynnej na całym świecie herbaty Cejlon.

Plantacja herbaty Cejlon
Plantacja herbaty Cejlon
Plantacja herbaty Cejlon
Plantacja herbaty Cejlon

Wśród bezkresnej zieleni, co jakiś czas wzrok przykuwają małe kolorowe punkty. To pracujące na plantacjach Tamilki. Od świtu do nocy zbierają one herbaciane listki do dużych wiklinowych koszy, zrywając z każdego krzaczka jedynie dwa górne, najświeższe listki (za jeden dzień pracy otrzymują 8 $ USD).
Do Nuwara Eliya miasta o malowniczym krajobrazie i umiarkowanym klimacie gdzie średnia roczna temperatura wynosi 16 stopni C, zwanego „Małą Anglią” ze względu na widoczne pozostałości po brytyjskich osadnikach docieramy późnym popołudniem. Nuwara Eliya znajduje się na wysokości 1868 m (6128 stóp) i jest to najważniejsze miejsce w produkcji herbaty na Sri Lance. Oglądamy do dziś istniejącą starą angielską pocztę.

Angielska poczta w Nuwara Eliya
Angielska poczta w Nuwara Eliya

W drodze do Parku Narodowego Równiny Hortona, podziwiamy wspaniałe górskie widoki, plantacje herbaty, życie budzącej się lokalnej społeczności. Podczas trekkingu o długości ok. 8 kilometrów, który przebiega ona przez granicę dżungli i sawanny dochodzimy do Małego i Wielkiego Końca Świata, są to miejsca nad przepaściami o wysokości 200 i 800 metrach. Pogoda nie rozpieszcza, gęsta mgła odbiera nam niezapomniany widok ku urwisku. Na koniec wspinamy się do majestatycznych wodospadów Bakersa.

Majestatyczne wodospady Bakersa.
Majestatyczne wodospady Bakersa.

Nuwara Eliya żegna nas rześkim powietrzem, pokonując liczne górskie serpentyny zmierzamy w stronę Parku Narodowego Yala. Po drodze zaglądamy do jedynej na Świecie świątyni hinduistycznej bogini Gayatri o pięciu twarzach z dwoma statuami. W czasie postoju, z którego podziwiamy Ella Gap – górską rozpadlinę oraz przepiękną panoramę na okoliczne wzgórza uczestniczymy w uroczystości zaślubin.

Jedyna na Świecie świątynia hinduistycznej bogini Gayatri
Jedyna na Świecie świątynia hinduistycznej bogini Gayatri
Świątynia bogini Gayatri
Świątynia bogini Gayatri
Świątynia bogini Gayatri
Świątynia bogini Gayatri
Świątynia bogini Gayatri
Świątynia bogini Gayatri

Po dotarciu do Parku Narodowego Yala, uczestniczymy w jeep safari, podczas którego poznajemy zróżnicowane krajobrazy – sawanny, formacje skalne, laguny. Największą atrakcją parku są stada słoni indyjskich, liczne ptaki oraz płazy i gady. Na swojej drodze spotykamy krokodyla, marabuta, warana i wargacza (niedźwiedź, który potrafi składać wargi w rurkowaty ryjek, służący mu do wyciągania termitów, które są jego przysmakiem).

Park Narodowego Yal, na jeep safari
Park Narodowego Yal, na jeep safari
Park Narodowego Yal, na jeep safari
Park Narodowego Yal, na jeep safari
Park Narodowego Yal, na jeep safari
Park Narodowego Yal, na jeep safari

W 2004 r. Ocean Indyjski nawiedziło tsunami, które spowodowało poważne szkody na terenie Parku nie tylko w zwierzętach lecz również w jego pobliżu gdzie zginęło 250 osób.

Park Narodowego Yal, na jeep safari
Park Narodowego Yal, na jeep safari
Sri Lanka
Sri Lanka
Sri Lanka
Sri Lanka
Sri Lanka
Sri Lanka
Sri Lanka
Sri Lanka
W 2004 r. Ocean Indyjski nawiedziło tsunami.
W 2004 r. Ocean Indyjski nawiedziło tsunami.
Sri Lanka
Sri Lanka

 

autor: Tomasz Wagner

 

Dodaj komentarz