Egipt – kraj kontrastów

Abu Simbel mała świątynia

Abu Simbel widok na świątynie

 

W wyniku budowy Wysokiej Tamy Asuańskiej i utworzenia Jeziora Nasera, wiele spośród zabytkowych budynków w Nubii zostało zagrożonych zalaniem. W celu ochrony Abu Simbel przed całkowitym zniszczeniem, w latach 1964-1968, świątynie przeniesione ponad poziom wody, w miejsce znajdujące się o około 65 m wyżej, w stosunku do pierwotnej lokalizacji. Cała operacja pozostała sfinansowana wspólnie poprzez rząd Egiptu i UNESCO. Kierownikiem wykonywanych prac z delegacji UNESCO był Polak Kazimierz Michałowski.

 

W celu zachowania niezwykłej natury tych egipskich świątyń, czyli faktu, że  zostały one wybudowane na stromych zboczach skalnych, utworzono sztuczne wzgórza, które teraz otaczają przeniesione świątynie. W związku z tym powstała konieczność przesklepienia grot, w których to pierwotnie stały te zabytki, konstrukcjami z żelbetonu. Bez tej modyfikacji stropy pod budynkami nie utrzymałyby wielkiego ciężaru przeniesionych budowli.

Do ciekawych faktów związanych z Wielką Świątynią należy zaliczyć zjawisko mające miejsce dwa razy do roku. W dniach 19 lutego i 21 października wschodzące zza horyzonty słońce pięknie oświetlało monumentalny wizerunek Amona-Ra i Ramzesa, a po krótkiej chwili także Re-Horachte. Jedynie wizerunek boga Ptaha, jak przystało na mroczne bóstwo ciemności, nie był nigdy oświetlany promieniami słońca. Co ciekawe, po przeniesieniu świątyni udało się zachować tę właściwość świątyni, choć wszystko jest przesunięte o jeden dzień.

 

 

 

Abu Simbel – położone niegdyś nad Nilem, obecnie nad jeziorem Nasera. W Abu Simbel znajduje się kompleks świątynny złożony z dwóch świątyń zbudowanych przez Ramzesa II.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz