Egipt – kraj kontrastów

Egipt, to państwo położone w północno-wschodniej Afryce, na półwyspie Synaj znajdującym się na obszarze zachodniej Azji. Północ kraju ma dostęp do morza śródziemnego, a jego najważniejsze miasto portowe Port Said jest miejscem w którym rozpoczyna się akcja powieści Henryka Sienkiewicza – „W pustyni i w puszczy” . Od wchodu Egipt ma dostęp do morza czerwonego, które kojarzy się głownie z turystycznymi kurortami jak Sharm El Sheikh, Hurghada, Marsa Alam czy El Gouna.

Niewiele osób wie że staroegipska nazwa tego kraju oznacza „Czarny Ląd” i nawiązuje do żyznych, ciemnych gleb wzdłuż koryta Nilu i kontrastuje z sąsiadującymi z nim pustyniami „Czerwonego Lądu”. Czarny Ląd również może nawiązywać do dzisiejszych czasów, ze względu na wysoko rozwinięty przemysł wydobywczy i chemiczny. Ale Egipt to nie tylko przemysł, to nie tylko ciepłe morze z koralowcami, ale przede wszystkim kolebka cywilizacji starożytnego Egiptu. Liczne zespoły świątynne i zabytki, działają jak magnes na turystów. Rocznie kraj odwiedza ok 600 tysięcy również z Polski.

Ja zapraszam do Egiptu magicznego, muzułmańskiego, chrześcijańskiego, pachnącego kardamonem, szafranem i herbatą z hibiskusa, do kraju jakże pięknych kontrastów.

Giza, podjazd pod piramidy

Warzywniak w Kairze

Wielki Sfinks

Dodaj komentarz